VÁŠ PŘÍBĚH: Kolaps ledvin mi lékař zjistil náhodou!

14. června v 12:28
Zpět na články

Eduard žil běžným životem do doby, než mu při běžné kontrole lékař naměřil neúměrně vysoký tlak. Pátrání po příčině přineslo výsledek, který doposud sportovně aktivní muž nečekal. Chronické selhání ledvin a doporučení co nejdříve začít s dialýzou. Jak vypadá Eduardův život nyní?

Začalo to úplně běžnou kontrolou u praktického lékaře, kde mi byl zjištěn nezvykle vysoký tlak. Lékař udělal několik vyšetření a zjistil, že ledviny nepracují, jak by měly. Vůbec jsem to nečekal. Do té doby jsem téměř nemarodil, netrápily mě žádné chřipky ani angíny. Právě vysoký tlak je jedním z ukazatelů, který může indikovat vážné poškození ledvin. A protože ledviny „nebolí“, člověk většinou nemá vůbec tušení, že v jeho těle je něco v nepořádku. Prvopočátek mých potíží zřejmě nastartovalo onemocnění v 80. letech, kdy jsem během vojenské služby zkolaboval, a lékaři mi poté zjistili zánět ledvin doprovázený dalšími komplikacemi. Následná léčba však neprobíhala příliš důsledně a zřejmě v důsledku toho začaly ledviny postupně ztrácet svoji funkci. Trvalo dalších patnáct let, než se rozjel kolotoč vyšetření, jenže to už byly ledviny velmi poškozené.

Zhruba rok a půl jsem se léčil u specialisty v nefrologické ambulanci, když se mé výsledky začaly rapidně zhoršovat. Poté jsem byl poslán na specializované pracoviště do předdialyzačního režimu. Do té doby jsem slyšel pouze o hemodialýze a předpokládalo se, že do tří měsíců s ní začnu. V nemocnici jsem se seznámil s doktorkou, díky níž se doba, kdy se začalo s dialýzou ledvin, značně oddálila. Paní doktorka mi upravila medikaci a tím také protáhla předdialyzační dobu o čtyři roky, namísto původních předpokládaných tří měsíců. Zde jsem se také poprvé seznámil s termínem peritoneální dialýza, které se také jinak říká domácí dialýza. Díky ní můžu stále pracovat, hrát svůj oblíbený volejbal nebo cestovat. Peritoneální dialýza pro mě byla jednoznačná volba. Zvítězila vidina relativní volnosti s minimem omezení a časových ztrát.

Přestože jsem měl spoustu času si nastudovat informace o peritoneální dialýze a byl jsem na ni připraven, ve chvíli, kdy přišlo ze strany lékařky rozhodnutí nutnosti ledviny dialyzovat a vybrat termín na zavedení katétru (tenká hadička, která se zavádí při peritoneální dialýze do dutiny břišní v krátké celkové anestezii, pozn. red.), byl to pro mě šok. Do té doby jsem konzumoval velké množství léků a držel speciální dietu, ale to bylo vše. Měl jsem pocit, že s přechodem na dialýzu budu v poloinvalidním režimu, ale vůbec to tak není, funguju úplně stejně dál. Stále hraji volejbal, chodím se bavit s přáteli, pracuji. V případě, že se pacient rozhodne pro peritoneální dialýzu, aktuální kapacita jeho ledvin zůstává často dlouhodobě zachována. Právě tento argument a také kratší časová náročnost peritoneální dialýzy pro mě byly rozhodující. Tato dialyzační metoda je také šetrnější k cévnímu systému a je tím nejlepším mostem k transplantaci, kdy nová ledvina má vyšší šanci na dobrou adaptaci.

A jaké byly začátky na peritoneální dialýze? Začínal jsem ruční výměnou s menším objemem roztoků, což je pro adaptaci organizmu lepší. Při ruční výměně se čistý roztok napustí katétrem do břicha. Ten se poté uzavře a tělo do roztoku uvolňuje odpadní látky, jako jsou kreatinin nebo urea. Roztok naplněný těmito látkami se zhruba po 4 hodinách vypustí. Tento proces se opakuje zhruba 1 – 4 x denně, ale pochopitelně záleží na aktuálním stavu. Při dialýze je potřeba dodržovat podmínky naprosté čistoty a vše dezinfikovat. Jde jen o zvyk, dialyzovat se doma se člověk naučí poměrně snadno během jednoho týdne.

Další možností je automatizovaná peritoneální dialýza. Při ní se roztok v břišní dutině vyměňuje pomocí přístroje, takzvaného cycler. Dialýza trvá zpravidla kolem osmi hodin, tedy v noci, kdy člověk spí. Během dne se již dialyzovat nemusí. Přístroj během procedury na pacienta dohlíží a v případě, že by si ve spánku například katétr zalehl, upozorní jej varovným signálem. Právě automatizovanou domácí dialýzu využívám nyní i já. Zhruba čtyřikrát týdně se dialyzuji manuálně a zbytek strojově. Je to pro mě velmi pohodlné, když jdu například po práci sportovat, tak se kolem jedenácté připojím a do rána jsem zdialyzovaný. Velkou výhodou je naprostá volnost v kombinaci těchto dvou technik podle potřeby pacienta. Ruční výměna má podstatnou výhodu, a to, že je dobře transportovatelná. V podstatě mi na všechno stačí menší příruční zavazadlo. Pokud bych se s sebou chtěl vzít i stroj, jde to, ale musím počítat s dalším zavazadlem velikosti velkého cestovního kufru. V případě plánovaného cestování je dokonce pacientovi umožněn zdarma dovoz dialyzačních roztoků na určené místo.

Můj život díky peritoneální dialýze probíhá na velmi kvalitní úrovni. Nejen, že je tento způsob šetrnější k ledvinám, změnily se i podmínky speciální diety, která už není tak přísná a je možné při ní i přijímat vyšší podíl bílkovin, jež mně, jako aktivnímu sportovci, pomáhají ke snadnější regeneraci svalstva. Peritoneální dialýzu bych za sebe jednoznačně doporučil. Myslím si, že by se mělo zvýšit povědomí o této možnosti, která mnohým pacientům může pomoci žít téměř plnohodnotný život jako dříve. Výhodu vidím i v užívání pro seniory nebo děti.

Originál článku zde

Partneři