Ledviny mají v těle jedinečnou funkci. Jak poznáte, že jsou nemocné?

13. června v 14:35
Zpět na články

Jak bolí ledviny? Problém, je že dlouho nijak, i když už nefungují na sto procent. Ledviny dlouho nevysílají příliš výrazné varovné signály. Často se stává, že člověk zjistí, že má nemocné ledviny až když selhávají, a jediným způsobem léčby je dialýza.

Příznaky nemocí ledvin

Protože ledviny „nebolí“, je těžké vypozorovat, že s nimi něco není v pořádku. Důležitá je kontrola moči. Moč získává při špatně fungujících ledvinách zakalenou zpěněnou formu, jelikož se v ní nachází zvýšené množství bílkovin. U onemocnění ledvin dochází k častějšímu pocitu k močení v noci.

Dále také v těle stoupá hladina močoviny, která vede k páchnoucímu dechu pacienta. Mezi další závažné projevy onemocnění ledvin patří suchá svědící kůžeospalostproblémy se spánkemotoky na končetinách nebo vysoký krevní tlak. Právě ten bývá významným signálem, že s ledvinami něco není v pořádku.

„U nemocných s vysokým krevním tlakem je třeba vyloučit jiné onemocnění, které by mohlo být příčinou. Každý pacient s hypertenzí by měl mít vyloučené onemocnění ledvin,“ říká MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc., vedoucí Ambulance peritoneální dialýzy na Klinice nefrologie VFN v Praze.

Originál článku zde

Partneři