Pro klidnou dialýzu v době pandemie
S nástupem chladných dní přichází období, kdy bychom na sebe měli být obzvlášť opatrní. Významně se totiž zvyšuje aktivita virů způsobujících onemocnění horních dýchacích cest, ke kterým jsme z důvodu chronického onemocnění náchylnější.
Letošní podzim nám ale kromě virů vyvolávajících lehčí nachlazení a chřipky přidělává vrásky také koronavirová pandemie. Proti málo známé nemoci navíc doposud neexistuje účinný lék a vakcína není schválená. Je proto snadné propadnout obavám o zdraví sebe i svých blízkých, které podlamují naši tolik důležitou psychickou pohodu.
Jak se s negativními emocemi vyrovnat? V situacích, které nemáme zcela pod kontrolou, psychologové k jejich odbourání doporučují soustředit se na to, co ovlivnit lze. V našem případě je to dodržování pravidel, která minimalizují riziko nákazy.
Abychom chránili sebe i druhé
Základem prevence je samozřejmě důsledné dodržování pravidel 3R. O správném mytí rukou, používání roušek i dodržování rozestupů toho bylo napsáno už mnoho, proto se omezíme na tipy nebo informace, které jsou nad rámec všeobecných opatření:
- Jestliže si potřebujeme osvěžit správnou techniku mytí rukou, můžeme využít detailního obrázkového návodu, který je dobré vylepit si vedle umyvadla. Časté mytí rukou je vhodné doplnit hojným omýváním dezinfekčními prostředky.
Stáhněte si obrázkový návod, jak si správně mýt ruce. |
- Pokud na dialýzu dojíždíme do zdravotnického zařízení a nemáme možnost individuální dopravy, je bezpečnější mít roušku nasazenou po celou dobu pobytu mimo domov, a to i během cesty sanitním vozem.
V dialyzačních střediscích se vystřídají desítky až stovky pacientů týdně. K tomu, abychom se navzájem ochránili co nejlépe, pomohou také následující pravidla. Informace o tom, která z nich jsou pro nás závazná, nám poskytne naše dialyzační centrum:
- Zvýšená teplota je nejčastějším znamením infekce. Zdravotníci proto doporučují, abychom si spolu s ostatními členy domácnosti pravidelně měřili tělesnou teplotu.
- Pokud se u nás nebo našich blízkých objeví zvýšená teplota nebo jiné obtíže, které by mohly být vyvolány nemocí covid-19, měli bychom o tom co nejdříve uvědomit naše „domovské” dialyzační centrum.
- Stejný postup se doporučuje také v případě, že jsme se setkali s osobou, u které se později prokázala nákaza koronavirem, nebo pokud byla některému z členů naší rodiny nařízena karanténa.
- Pokud se nákaza koronavirem vyskytne přímo v naší domácnosti, čeká nás povinné testování a pravděpodobně také změny denního programu. Dialyzační střediska totiž pacienty s podezřením na nákazu zařazují až na konec denního rozpisu. Po jejich ošetření se v prostorách dialyzačního centra provádí hloubková dezinfekce, která je časově náročnější.
- Od ostatních návštěvníků dialyzačního centra bychom měli dodržovat co největší odstup, a to i tehdy, když se cítíme fit a nikdo z našeho okolí není nemocný ani v karanténě. V centru bychom raději neměli jíst ani pít a s ostatními pacienty bychom si neměli vyměňovat noviny, časopisy ani žádné jiné předměty.
Na co myslet při domácí dialýze?
Při podezření, že bychom my nebo naši rodinní příslušníci mohli být nositeli nákazy, nebo v případě, že některému z členů domácnosti byla nařízena karanténa, co nejdříve kontaktujeme svého lékaře a postupujeme podle jeho pokynů.
Pokud nám s domácí dialýzou pomáhá ošetřovatel, je vhodné dohodnout se na náhradní péči pro případ, že by onemocněl nebo musel nastoupit do karantény.
Pro jistotu můžeme překontrolovat, máme-li dostatečné zásoby léků a zdravotnických pomůcek.
Ne všechno je ale v našich rukou...
Svůj podíl na naší ochraně před koronavirem mají i zdravotníci a ti ke své práci přistupují vždy zodpovědně. Všechen ošetřující personál je řádně vyškolený a postupuje tak, aby riziko nákazy či jejího dalšího přenosu ve středisku snížil na minimum. Dialyzační centra mají také vypracované krizové plány pro případ rozsáhlejší epidemie.
Pokud ale přece jen máte nějaké obavy, neváhejte a obraťte se na svůj ošetřující tým. Jejich odpovědi vás jistě ubezpečí v tom, že je o vás postaráno co nejlépe.
7. prosince 2020