Domácí peritoneální dialýza (PD)

Peritoneální dialýza je způsob léčby, při kterém se k odstranění odpadních látek z krve využívá výstelky břišní dutiny, kterou nazýváme pobřišnice. Zde se můžete dozvědět více o tom, jak domácí peritoneální dialýza probíhá.

Co je peritoneální dialýza?

Peritoneální dialýza je jednou z nejvhodnějších  léčebných možností. Probíhá v domácím prostředí a lze ji podstupovat i během spánku. Peritoneální dialýzu můžete provádět také na cestách. Je-li pro vás důležité zůstat mobilní nebo mít flexibilní plán léčby, může pro vás být peritoneální dialýza nejvhodnějším způsobem léčby.

4. What is Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis (CAPD) 2.jpg

Co je kontinuální ambulantní peritoneální dialýza (CAPD)?

CAPD je typ peritoneální dialýzy, který k výměně použitého dialyzačního roztoku za čerstvý využívá gravitace. Během provádění výměny se dialyzační vak připojí ke katétru zavedenému do břišní dutiny. Výměna začíná umístěním odpadního vaku na podlahu a vypuštěním použitého roztoku s odpadními látkami z břišní dutiny. Z nového vaku zavěšeného na infuzní stojan v úrovni vašich ramen pak s využitím gravitace dojde k napuštění čerstvého roztoku do břicha. Po ukončení výměny odpojíte systém od katétru a můžete se volně pohybovat až do příští výměny. Každá z těchto výměn trvá přibližně 20 minut.

Peritoneal dialysis at home - What is Automated Peritoneal Dialysis (APD).jpg

Co je automatizovaná peritoneální dialýza (APD)?

Automatizovaná peritoneální dialýza je forma peritoneální dialýzy, při které se dialyzační výměny provádějí pomocí přístroje zvaného cykler. Cykler je naprogramován tak, aby provedl dialýzu přesně podle dialyzačního předpisu, který jste obdrželi od svého ošetřujícího lékaře. Ošetření obvykle trvá osm až 12 hodin a provádí se přes noc.

4. BAXTER_DTP_ContentPage_PD_Remote Patient Management with Automated Peritoneal Dialysis (APD).png

Vzdálené monitorování pacientů na automatizované peritoneální dialýze

Se svým ošetřujícím lékařem můžete také zvážit možnost vzdáleného monitorování vaší léčby pomocí APD. Vzdálené monitorování umožní vašemu lékaři sledovat vaši léčbu a ujistit se, že všechno probíhá správně, takže se můžete s domácí dialýzou léčit s větším klidem a sebejistotou.  

Pokud je váš APD cykler vybaven funkcí vzdáleného monitorování, může denně shromažďovat přesné informace o průběhu vaší léčby a odesílat je ošetřujícímu lékaři. Ten tak bude moci kontrolovat její průběh, na dálku měnit nastavení vašeho přístroje a po telefonu s vámi  probrat všechny případné obtíže.

Peritoneal dialysis - Learning to Perform Peritoneal Dialysis (PD).jpg

Jak se naučíte provádět peritoneální dialýzu?

Představa provádění peritoneální dialýzy vás může znepokojovat, jedná se však o snadno zvládnutelný proces, který může po zaškolení provádět každý. Obvykle je k jeho osvojení si potřeba jeden až pět dnů tréninku, v závislosti na zvoleném typu léčby.

Peritoneal Dialysis (PD) at home - Benefits of Peritoneal Dialysis (PD).jpg

Výhody peritoneální dialýzy

Peritoneální dialýza  pro vás může být nejvhodnějším typem léčby v případě, že pravidelně pracujete, studujete nebo cestujete, samozřejmě za předpokladu, že vyhovuje vašemu životnímu stylu, zdravotnímu stavu i tělesné kondici. Díky domácí peritoneální dialýze budete časově flexibilnější a nebudete svůj život muset dialýze podřizovat. Domácí dialýza vám také ušetří časté cesty do dialyzačního střediska a dá vám větší svobodu věnovat se činnostem, které máte rádi.

Přečtěte si více o výhodách peritoneální dialýzy a o dalších okolnostech, které byste měli zvážit, než možnost léčby peritoneální dialýzou proberete se svým ošetřujícím lékařem.

Kam dál?

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Home-Haemodialysis-(Home-HD)_small-tiles.png

Domácí hemodialýza

V domácím prostředí lze provádět i jiné typy dialýzy. Zjistěte více o domácí hemodialýze.

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_In-Centre-Haemodialysis-(In-Centre-HD)_small-tiles.png

Hemodialýza v dialyzačním centru

Možná byste raději dali přednost ošetření v nedalekém dialyzačním středisku. Zjistěte o tomto druhu léčby více.

1.-BAXTER_DTP_SubPage_TREATMENT_Other-Chronic-Kidney-Disease-(CKD)-Treatment-Options_small-tiles.png

Další možnosti léčby

Pokud se svým lékařem usoudíte, že pro vás dialýza není vhodná, existují i další možnosti léčby chronického onemocnění ledvin. Zjistěte o nich více.

Frontpage_largetile_04

Spokojený život s dialýzou

Abyste z léčby získali maximum, je třeba o sebe dobře pečovat. Zjistěte, jak se v průběhu léčby udržíte tělesně i psychicky v kondici.