Najděte odpovědi na své otázky

Když porozumíte svému onemocnění, může vám to pomoci informovaně rozhodovat o dalších krocích léčby.

Ledviny jsou životně důležitý orgán. Dobře fungující ledviny odstraňují z krve odpadní látky a přebytečné tekutiny, udržují rovnováhu důležitých minerálů, pomáhají regulovat krevní tlak, zajišťují tvorbu červených krvinek a podílejí se na produkci vitaminu D. Jinými slovy, ledviny se starají o to, aby naše tělo zůstalo zdravé a v rovnováze.

Chronické onemocnění ledvin je stav, při kterém ledviny postupně ztrácejí schopnost pomáhat tělu odstraňovat z krve odpadní látky a tekutiny. V důsledku hromadění škodlivých odpadních látek a tekutin ve vašem těle začnete trpět zdravotními obtížemi. Přestože chronické onemocnění ledvin nelze vyléčit, může léčba pomoci zpomalit jeho postup, kontrolovat příznaky a umožnit vám žít naplno.

Chronické onemocnění ledvin postihuje obě ledviny současně. Skutečnost, že jsme vybaveni dvěma ledvinami, neznamená, že jedna z nich je „zálohou“ pro druhou. Na čištění těla se podílejí společně. Pokud vám lékaři diagnostikovali chronické onemocnění ledvin, znamená to, že mají sníženou schopnost filtrovat odpadní látky a tekutiny z těla obě vaše ledviny.

2. BAXTER_DTP_SubPage _ABOUT_What Symptoms Will I Experience.png

Kterými příznaky se onemocnění projevuje?

Každé tělo je jedinečné. Příznaky nemoci se tak mohou u jednotlivých osob lišit. Příznaky chronického onemocnění ledvin se někdy mohou projevit až v pokročilém stadiu. Někdy jej proto označujeme jako „němé onemocnění“.

2. BAXTER_DTP_SubPage _ABOUT_What Causes Chronic Kidney Disease.png

Co je příčinou chronického onemocnění ledvin?

Chronické onemocnění ledvin je ve většině případů důsledkem jiných zdravotních obtíží, které na nich způsobily nevratné změny. Patří k nim například cukrovka a vysoký krevní tlak, jež jsou dvěma nejčastějšími příčinami chronického onemocnění ledvin. Mezi další možné příčiny patří polycystické onemocnění ledvin a jiné chorobné stavy.

Kolaps ledvin

Stadia chronického onemocnění ledvin

U chronického onemocnění ledvin rozlišujeme pět stadií (stupeň 1 až 5). Stadium, ve kterém se nacházíte, závisí na tom, jak dobře jsou vaše ledviny v současné době schopny filtrovat krev.

 

3. BAXTER_DTP_SubPage_4.0_Coping With your Emotions.png

Zvládání emočních aspektů vaší diagnózy

Diagnóza chronického onemocnění ledvin představuje životní zlom. Je normální, že přijetí takové zprávy provází řada komplikovaných emocí. Nepříznivé výsledky testů vámi mohou zpočátku otřást nebo můžete při představě života s chronickým onemocněním pociťovat smutek a obavy.

Způsob, jakým se s těmito emocemi vypořádáte, může významně ovlivnit vaše fyzické i duševní zdraví v průběhu léčby. Je důležité si tyto emoce dovolit prožívat bez jakýchkoli odsudků, přijmout je jako součást života s chronickým onemocněním a hledat příležitosti, jak je využít k pozitivním změnám ve vašem myšlení a životním stylu.

 

Chronické onemocnění ledvin

Porozumějte podstatě chronického onemocnění ledvin

Získat potřebné informace o tom, co je chronické onemocnění ledvin a jak působí na vaše tělo, se může zdát jako nadlidský úkol. To nejdůležitější, co potřebujete vědět, jsme proto shrnuli do přehledné tabulky. Stáhněte si ji a vytiskněte, nebo ji sdílejte se svými blízkými či ošetřujícími osobami.

Stáhněte si přehled
pruvodce

Osvojte si nový jazyk

Poté, co obdržíte diagnózu chronického onemocnění ledvin a zahájíte dialýzu, pravděpodobně narazíte na spoustu slov a věcí, se kterými jste se doposud nesetkali. Abychom vám přiblížili ty nejdůležitější z nich, připravili jsme pro vás slovníček pojmů. Stáhněte si jej, vytiskněte a začněte se seznamovat s některými z pojmů, které si potřebujete osvojit.

Stáhněte si slovníček
0. BAXTER_DTP_Frontpage_Explore Your Treatment Options.png

Seznamte se s možnostmi léčby chronického onemocnění ledvin

Existuje řada možností léčby chronického onemocnění ledvin a je důležité, abyste se aktivně podíleli na nalezení té, která vám bude nejlépe vyhovovat. Dalším krokem na vaší cestě tedy je připravit se na rozhovor se svým lékařem o tom, který druh léčby pro vás bude vzhledem k vašim fyzickým, psychickým a životním potřebám nejvhodnější.

Brožura

Onemocnění ledvin – co se děje a jaké jsou možnosti léčby v jednom dokumentu

Naše brožura přehledně shrnuje komplexní informace o tom, co je chronické onemocnění ledvin a jaké jsou možnosti léčby. Dokument si můžete stáhnout nebo vytisknout pro svou potřebu, případně ho můžete předat rodině či svým blízkým.

Stáhnout brožuru