Cestování s dialýzou

Dialýza vám nemusí bránit v cestování. Zde se můžete dozvědět více o opatřeních, která budete muset provést, abyste se mohli bezpečně léčit i daleko od domova.

Traveling on Dialysis

Pro mnoho pacientů s chronickým onemocněním ledvin je udržení mobility a schopnosti cestovat důležitou součástí zachování jejich nezávislosti. Možná se budete muset vydat za pracovními nebo rodinnými závazky nebo je cestování vaším koníčkem. Přestože cestování na dialýze může vyžadovat zvláštní opatření, budete si i nadále moci plnit svá cestovatelská přání.

Traveling_largeTile_1

Je možné cestovat, když jsem na dialýze?

Ano, většina dialyzovaných pacientů může cestovat a pokračovat v léčbě mimo domov. Cestování povzbuzuje dobrou náladu, a pokud to váš zdravotní stav umožňuje, bude vás v něm váš lékař jistě podporovat.

Váš lékař vám také doporučí, jak při cestování neohrozit své zdraví, a pomůže vám s přípravami nezbytnými pro dodržení vašeho léčebného plánu. Před vytvořením cestovního plánu se na něj proto obraťte.

Traveling_largeTile_2

Mohu cestovat, když jsem na čekací listině pro transplantaci?

Ano, můžete cestovat i tehdy, když jste zapsáni na transplantační čekací listině.

O svých cestovních plánech nicméně musíte uvědomit transplantačního koordinátora, který posoudí, zda se v případě nalezení vhodného dárce budete moci dostatečně rychle vrátit domů a připravit se na transplantaci. Před plánováním cesty si zjistěte, zda a jakým způsobem je možné své pořadí na čekací listině přechodně „pozastavit“, nebo zda se nabízejí jiné možnosti, jak postupovat, chcete-li se vydat na cesty.

 

 

Traveling - Traveling While on Peritoneal Dialysis.jpg

Cestování s peritoneální dialýzou

Lidé, kteří se léčí peritoneální dialýzou, si obvykle mohou nechat doručit spotřební materiál do své cílové destinace. S sebou si tak budou potřebovat vzít pouze svůj cykler (v případě, že se léčí pomocí automatické peritoneální dialýzy). Díky tomu je cestování s peritoneální dialýzou obvykle snazší než u jiných typů dialýzy. I v tomto případě však musíte s dostatečným předstihem naplánovat, jak zabalit a přepravit vše, co potřebujete k léčbě, nebo si zajistit dodávku zdravotnických pomůcek na místo svého pobytu. Abyste se ujistili, že máte vše potřebné, spolupracujte na cestovních přípravách se svým ošetřujícím týmem. Pokud budete cestovat do zahraničí, mějte při plánování svého pobytu na paměti, že dialyzační vaky, cyklery a zdroje energie se mohou v jednotlivých zemích lišit.

Traveling_largeTile_4

Cestování s domácí hemodialýzou

Léčíte-li se domácí hemodialýzou, budete si pravděpodobně muset předem zajistit léčbu v dialyzačním středisku poblíž cílové destinace. Všechny potřebné informace získáte od svého ošetřujícího týmu, jehož součástí by měl být také cestovní koordinátor. Ujistěte se také, že s sebou máte veškeré zdravotní doklady a záznamy, které budete při léčbě mimo domov potřebovat.  

Traveling_largeTile_5

Cestování a dialýza v dialyzačním středisku

Jestliže se léčíte hemodialýzou v dialyzačním středisku, budete si muset předem domluvit léčbu v některém z center poblíž místa svého pobytu. Většina center má s koordinací léčby cestujících pacientů zkušenosti, nezapomeňte se proto zeptat svého ošetřujícího týmu, zda vám s plánováním může pomoci.

 

Frontpage_mediaslider_02

Jste pečující osobou nebo čeká dialýza někoho z vašich blízkých?

Péče o osobu podstupující dialýzu změní váš život. Abyste na to byli připraveni, je dobré vědět, co můžete očekávat. Přečtěte si více o tom, co vás čeká, jak můžete svého blízkého na dialýze podpořit a proč je důležité pečovat také o sebe.

Rodina a přátelé

Kam dál?

Exercise_small_tile_600x260.png

Pohyb a dialýza

Aby byla vaše léčba co nejúčinnější, je důležité udržovat se v dobré tělesné kondici. Přečtěte si více o tom, jak můžete zůstat aktivní po celou dobu léčby.

 

Adopting_diet_600x260.png

Strava a dialýza

Vhodná ledvinová dieta může významně přispět k vaší tělesné i psychické pohodě. Přečtěte si více o stravě a dialýze.

Intimacy_small_tile_600x260.png

Intimní život

Dialýza nemusí být překážkou pro intimní život. Přečtěte si více o intimním životě a dialýze.