Dialýza a psychická pohoda

Způsob, jakým se v průběhu léčby vyrovnáváte se svými emocemi, může významně ovlivnit vaši životní pohodu.

Péče o rodinu

Období, kdy si zvykáte na život s chronickým onemocněním ledvin, obvykle provází řada složitých emocí. Je důležité, abyste si své pocity uměli přiznat a dovolili si prožít je bez pocitů viny. Jejich přijetí a schopnost sdílet obavy spojené s onemocněním jsou předpokladem k jejich nasměrování do pozitivních změn ve vašem myšlení.

Coping_largeTile_1

Emoce, které můžete prožívat v souvislosti se svým onemocněním

Každou zásadní životní změnu provází příval emocí. U diagnózy chronického onemocnění ledvin tomu není jinak. Život s dialýzou je fyzicky a psychicky náročný a vy občas můžete mít pocit, že emocionální výzvy, které léčba přináší, jsou nad vaše síly.

Coping_largeTile_2

Získejte potřebnou podporu

Nezapomínejte, že na své onemocnění nejste sami. Váš lékař nebo další členové ošetřujícího týmu vám mohou poradit, na koho se pro zvládnutí svých emocí obrátit o pomoc. Chcete-li, aby podpora, které se vám dostává, byla co nejúčinnější, buďte iniciativní – klaďte otázky, mluvte o svých příznacích a vyhledávejte informace o svém onemocnění.

Důležitou roli při poskytování psychické podpory v průběhu vaší léčby mohou mít také pečující osoby a další rodinní příslušníci.

Naučíte-li se o svém onemocnění mluvit otevřeně, bude pro vás i vaše okolí snadnější se vyrovnat s jeho emocionálními dopady.

Je důležité, abyste k ošetřujícímu týmu byli upřímní ohledně svých pocitů. Zjistěte, zda součástí vašeho ošetřovatelského týmu není sociální pracovník nebo psycholog, se kterým byste si mohli pohovořit. Pokud se cítíte bezmocní, promluvte si se svým lékařem. Pokud o svých emocích nejste schopni mluvit s ošetřujícím týmem, můžete se poohlédnout například po svépomocných skupinách nebo tematických internetových diskusích.

Frontpage_mediaslider_02

Jste pečující osobou, nebo čeká dialýza někoho z vašich blízkých?

Péče o osobu podstupující dialýzu změní váš život. Abyste na to byli připraveni, je dobré vědět, co můžete očekávat. Přečtěte si více o tom, co vás čeká, jak můžete svého blízkého na dialýze podpořit a proč je důležité pečovat také o sebe.

Rodina a přátelé

Kam dál?

Intimacy_small_tile_600x260.png

Intimní život

Dialýza nemusí být překážkou pro intimní život. Přečtěte si více o intimním životě a dialýze.

Exercise_small_tile_600x260.png

Pohyb a dialýza

Aby byla vaše léčba co  nejúčinnější, je důležité se udržovat v dobré tělesné kondici. Přečtěte si, jak můžete zůstat při dialýze aktivní.

Traveling_small_tile_600x260.png

Cestování s dialýzou

S chronickým onemocněním ledvin můžete i nadále cestovat. Přečtěte si více o cestování s dialýzou.