Spokojený život s dialýzou

Péče o své tělesné i psychické zdraví je nezbytným předpokladem k tomu, abyste z léčby získali maximum a mohli i nadále vést spokojený život.

Dialýza ovlivňuje mnoho oblastí vašeho života. Čím lépe budete pečovat o své tělo a mysl, tím lépe se dokážete vyrovnat s požadavky na léčbu a užívat si činnosti, kterým jste se rádi věnovali před stanovením diagnózy chronického onemocnění ledvin. Zpočátku to pro vás možná nebude snadné, postupně ale zjistíte, že dobrá tělesná a psychická kondice vám umožňuje hrát aktivnější roli v léčbě a může vám také pomoci cítit se i nadále sami sebou, navzdory velkým životním změnám, které prožíváte.

Život s dialýzou

Jak se vypořádat se svými emocemi

Mluvte o svém onemocnění

Intimní život a chronické onemocnění ledvin

Pohyb a dialýza

Cestování s dialýzou

Dialýza a strava

3. BAXTER_DTP_SubPage_4.0_Coping With your Emotions.png

Jak se vypořádat se svými emocemi

Přizpůsobit se životu s chronickým onemocněním bývá často náročné. Ať jste diagnostikovaní teprve krátce, nebo se už nějaký čas léčíte, je pravděpodobné, že vy i vaši blízcí jste v souvislosti s vaším onemocněním prožili řadu nejrůznějších emocí. Pracovat s nimi není snadné, jejich sdílení a přijetí je však nezbytné pro udržení tělesného a psychického zdraví po celou dobu dialýzy.

3. BAXTER_DTP_SubPage_4.0_Talking About Your Condition.png

Mluvte o svém onemocnění

Budete-li o svých zkušenostech s chronickým onemocněním ledvin hovořit s rodinou, přáteli nebo dalšími lidmi na dialýze, může to vám i jim pomoci se vypořádat s tělesnými i psychickými obtížemi spojenými s diagnózou. Skrze sdílení svých pocitů s ostatními můžete svým emocím lépe porozumět, díky čemuž se vám s nimi bude snáze pracovat. Podpora a rady vašich blízkých vám mohou pomoci získat nový a přínosný pohled na to, co prožíváte. Čas od času můžete mít potřebu promluvit si i s někým mimo okruh svých blízkých a přátel. V takovém případě vám váš ošetřující tým může poradit, kam se obrátit o pomoc odborníka. Další možností je seznámit se s lidmi v podobné situaci prostřednictvím sociálních sítí. K jakýmkoli zdravotním radám, se kterými se tam setkáte, přistupujte obezřetně, využijte jich však při probírání důležitých otázek se svým lékařem.

3. BAXTER_DTP_SubPage_4.0_Intimacy and Chronic Kidney Disease (CKD).png

Intimní život a chronické onemocnění ledvin

Při náročném léčebném plánu mohou obavy z toho, jak bude chronické onemocnění ledvin ovlivňovat vaši touhu po sexu, zůstat na vedlejší koleji. Spokojený intimní život je však důležitou součástí vašeho tělesného a psychického zdraví. Porozumíte-li tomu, jak a proč se váš sexuální život může v důsledku onemocnění změnit, pomůže to vám i vašemu partnerovi se s těmito změnami snáze vyrovnat.

3. BAXTER_DTP_SubPage_4.0_Exercising on Dialysis.png

Pohyb a dialýza

Pravidelný pohyb je důležitý pro zachování tělesné i psychické odolnosti. Dodržování cvičebního plánu, který vás baví, vám může kromě jiného pomoci snížit hladinu cholesterolu, udržet hmotnost pod kontrolou, zmírnit napětí a úzkost a zlepšit zdraví srdce. Tělesná aktivita také pomáhá udržet si dobrou náladu, životní optimismus a chuť žít svůj život co nejvíce naplno.

Spokojený život s dialýzou

Rychlý průvodce kvalitním životem s dialýzou

Vytvořili jsme jednoduchý přehled možností a aktivit, které vám pomohou žít naplno. Stáhněte si jej a vytiskněte, nebo jej sdílejte se svými blízkými či ošetřujícími osobami.

Stáhněte si průvodce
Live_well_on_dialysis_largetile_05.png

Cestování s dialýzou

Ať už potřebujete cestovat za prací, nebo se chcete vydat na letní dovolenou do zahraničí, při dostatečných přípravách budete moci pokračovat v cestování i v průběhu dialyzační léčby. To platí zejména tehdy, pokud se léčíte peritoneální dialýzou, která vám může při cestování přinést větší flexibilitu. Cestování vám může pomoci udržet si pocit nezávislosti i během dialyzační léčby.

3. BAXTER_DTP_SubPage_4.0_Diet and Dialysis.png

Dialýza a strava

Život s dialýzou vyžaduje zvláštní dietní opatření. Pro udržení dobrého zdravotního stavu je třeba, abyste se s těmito pravidly obeznámili a dodržovali je. Přechod na stravu šetrnou k ledvinám bude pravděpodobně vyžadovat úpravy vašeho obvyklého jídelníčku. S vytvořením vhodného stravovacího plánu vám může pomoci váš lékař nebo dietolog.

Frontpage_mediaslider_02

Jste pečující osobou nebo čeká dialýza někoho z vašich blízkých?

Péče o osobu podstupující dialýzu změní váš život. Abyste na to byli připraveni, je dobré vědět, co můžete očekávat. Přečtěte si více o tom, co vás čeká, jak můžete svého blízkého na dialýze podpořit a proč je důležité pečovat také o sebe.

Rodina a přátelé