Mluvte o svém onemocnění

Mluvit o svém onemocnění pro vás zřejmě bude obtížné. Otevřenost však může být cestou k vytvoření důvěrných vztahů a získání psychické a praktické podpory, kterou potřebujete pro spokojený život s dialýzou.

Talking about your condition

Když budete o svém onemocnění mluvit, může vám to usnadnit období, kdy si zvykáte na život s chronickým onemocněním ledvin.

Začít se svými blízkými hovořit o změnách, kterým čelíte, může být náročné, ale stojí to za námahu. Jejich pomoc a podpora budou v průběhu vaší léčby neocenitelné, a pokud s nimi své myšlenky a pocity budete hojně sdílet od samého počátku, dostanete příležitost se dozvědět také více o jejich myšlenkách, obavách, potřebách a očekáváních.

 

Talking_largeTile_1

Váš partner

Pokud máte partnera, můžete si přát, aby pro vás byl během vaší léčby hlavním zdrojem psychické podpory právě on. Bývá tomu tak zejména v případě, že je váš partner také vaší hlavní pečující osobou a pomáhá vám při dialýze. Je důležité, abyste si promluvili o tom, jak vaše léčba ovlivní váš společný každodenní život, a naplánovali, jak se vypořádat se změnami ve vašich rolích a očekáváních.

Talking_largeTile_2

Vaše rodina

Dříve nebo později budete pravděpodobně chtít o svém onemocnění říci dalším rodinným příslušníkům. Vaše otevřenost může vašim nejbližším pomoci pochopit, čím procházíte.

Rodina vám může být také velkou oporou. Vaši příbuzní vás například mohou vozit na dialyzační ošetření. Pokud se léčíte peritoneální dialýzou nebo domácí hemodialýzou, mohou vám pomáhat s prováděním léčby. Mohou vám také pomáhat s plněním osobních nebo rodinných povinností, jako jsou domácí práce nebo péče o malé děti.

Talking_largeTile_3

Vaši přátelé

Léčba chronického onemocnění ledvin může mít vliv také na váš společenský život. To ale neznamená, že byste se jej museli vzdát. Dejte svým přátelům najevo, že se i nadále můžete účastnit aktivit, kterým jste se věnovali před diagnózou (nejdříve se však ubezpečte u svého ošetřujícího lékaře), a že je pro vás důležité, aby vás do nich i nadále zapojovali, pokud to bude možné. Vaši přátelé budou pravděpodobně také chtít prozkoumat, které další aktivity byste mohli podnikat společně. Pokud se rozhodnete pro hemodialýzu v dialyzačním středisku, můžete si najít nové přátele i mezi dalšími lidmi s chronickým onemocněním ledvin.

Talking_largeTile_4

Váš zaměstnavatel a spolupracovníci

Dialýza vás nemusí připravit o schopnost pracovat. Pokračovat v práci může být důležité pro vaše tělesné, duševní a finanční zdraví. Pokud potřebujete svůj pracovní režim přizpůsobit léčebnému plánu, může být přínosné si o svém zdravotním stavu pohovořit se zaměstnavatelem.

 

Talking_largeTile_5

Léčba chronického onemocnění ledvin bez pomoci blízkých

Pokud se vám jako nejvhodnější jeví procházet léčbou bez pomoci blízkých, nezapomeňte, že se o potřebnou pomoc a rady můžete vždy obrátit na svůj ošetřující tým. Lékař a zdravotní sestry vám jistě budou umět poradit, jak z léčby získat maximum a jak ji sladit s vašimi pracovními a osobními povinnostmi, nebo vás nasměrují na jinou pomoc. Abyste jejich podpory mohli využít naplno, mluvte s nimi o svém onemocnění co nejotevřeněji.

 

Kam dál?

Intimacy_small_tile_600x260.png

Intimní život

Dialýza nemusí být překážkou pro intimní život. Přečtěte si více o intimitním životě a dialýze.

 

Exercise_small_tile_600x260.png

Pohyb a dialýza

Aby byla vaše léčba co nejúčinnější, je důležité udržovat se v dobré tělesné kondici. Přečtěte si více o tom, jak můžete zůstat aktivní po celou dobu léčby.

Traveling_small_tile_600x260.png

Cestování s dialýzou

S chronickým onemocněním ledvin můžete i nadále cestovat. Přečtěte si více o cestování s dialýzou.