ROZHOVOR: Provádět domácí dialýzu je jednoduší, než by se mohlo zdát

Rozhodnutí o nutnosti zahájit dialýzu přišlo rychleji, než pan B. ze Zlínska očekával. Se samotnou léčbou se ale vyrovnal velmi rychle. Jak sám říká, pomohl mu především činorodý způsob života a spousta koníčků, kterým se díky automatizované peritoneální dialýze může i nadále nerušeně věnovat.

Na peritoneální dialýze jste nyní tři čtvrtě roku. Které zdravotní obtíže chronickému onemocnění ledvin předcházely?

Přibližně před deseti lety mě začala trápit bolest kloubů a jejich otoky. Tehdy lékaři zjistili, že trpím dnou, což je onemocnění způsobené zvýšeným množstvím kyseliny močové v krvi. Zhruba před rokem mě pak na základě výsledků krevních testů odeslali do ambulance specialisty na onemocnění ledvin.

O tom, že mě jednou bude pravděpodobně čekat dialýza, jsem se dozvěděl od něj. Netušil jsem ale, že se začnu dialyzovat už za pár měsíců.

Jak jste se s tou nečekanou zprávou smiřoval?

Vzal jsem to jako hotovou věc, jako jednu z každodenních povinností. Věcmi, které nemůžu změnit, se nemá smysl trápit.

Dialyzujete se doma pomocí přístroje, který vaše ošetření provádí automatizovaně. Zvažoval jste i jiný typ léčby?

Peritoneální dialýzu mi navrhl můj ošetřující lékař. Jedním z důvodů bylo, že moje ledviny ještě stále pracují a peritoneální dialýza pomáhá jejich funkci udržet lépe než hemodialýza. Jeho rozhodnutí jsem plně důvěřoval.

Provádění domácí dialýzy není nijak náročné
Provádění domácí dialýzy není nijak náročné

Jaké byly vaše začátky s dialýzou? Bylo obtížné si na ni zvyknout?

První výměny jsem si prováděl po čtyřech hodinách sám, brzy jsem ale přešel na automatickou peritoneální dialýzu, kterou řídí přístroj zvaný cycler.

Zpočátku jsem cycler zapínal až těsně před ulehnutím ke spánku. Občas se mi ale stalo, že jsem si přilehl hadičku nebo mě rušily zvuky, které přístroj vydává při předehřívání dialyzačního roztoku. S dialýzou proto začínám už ve čtyři hodiny odpoledne. O půlnoci se od přístroje po posledním vypuštění odpojím a spím nerušeně dál až do rána.

Osvědčilo se mi také pár hodin před dialýzou už nejíst. Po napuštění se člověk totiž cítí trošku plnější.

Část dialýzy tedy probíhá v době, kdy jste ještě vzhůru. Znamená to, že musíte po celou dobu setrvávat na jednom místě?

To vůbec ne. Přístroj jsem umístil na stolek s kolečky a připojil k prodlužovacímu kabelu dlouhému čtyři metry. Další přibližně tři metry pak měří hadička. Díky tomu se můžu v podstatě volně pohybovat po velké části bytu.

Přístroj má navíc paměť, takže se během prodlevy můžu na chvilku odpojit. A kdybych se náhodou zdržel, pípáním mi připomene, že je čas na další výměnu.

Cycler připravený na dialýzu
Cycler připravený na dialýzu

Je ovládání přístroje náročné?

Samotný program výměn je předem nastavený podle rozpisu, který určil lékař. V mém případě je to sedm hodinových výměn za noc, které jednou týdně doplňuju jednou desetihodinovou výměnou pomocí speciálního dialyzačního roztoku, která pomáhá v boji s otoky.

Přístroj je připojený k internetu a lékař tak může předpis v případě potřeby kdykoli na dálku změnit. Mým úkolem je cycler pouze zapnout a připojit k němu vaky. Není to nijak složitá činnost a včetně proplachování, které ale opět zařídí přístroj, zaberou přípravy na dialýzu přibližně dvacet minut.

Doplňujete léčbu dialýzou ještě dalšími léky nebo vitaminy?

Dvakrát týdně si píchám injekce pro povzbuzení tvorby červených krvinek a pravidelně užívám železo.

24. února 2021