Zázrak moderní medicíny: Online léčba pacienta na dialýze

Pacienti léčeni peritoneální neboli domácí dialýzou mají možnost využít moderní technologie v medicíně, které jim mohou významně usnadnit život. Díky takzvané telemedicíně jsou data o jejich léčbě odesílána online přímo zdravotnickému personálu, který má přehled o stavu pacienta a v případě potřeby může měnit průběh léčby na dálku. Pacientovi tak domácí léčba šetří čas a umožňuje mu pohodlnější organizaci svých aktivit.

clai

Aktuálně mohou pacienti na automatizované peritoneální dialýze požádat u svého nefrologa o zapůjčení přístroje Homechoice Claria s revolučním systémem ShareSource, díky kterému lze sdílet data o léčbě s ošetřujícím lékařem. „Zdravotnický personál má poprvé možnost monitorovat stav dialyzovaného pacienta na dálku a v případě potřeby léčbu okamžitě přizpůsobit. Lékař získává lepší kontrolu nad léčbou a pacient vyšší komfort a pocit bezpečí. V konečném důsledku je léčba efektivnější i díky úspoře času. Pacient nemusí tak často dojíždět ke specialistovi, někdy i stovky kilometrů,“ říká MUDr. Vladimíra Bednářová CSc., vedoucí Ambulance peritoneální dialýzy na Klinice nefrologie VFN v Praze.

Snadné ovládání

Moderní zařízení je přizpůsobeno potřebám pacienta a tento nejnovější cycler, jak se přístroji říká, nabízí vylepšení například v podobě dvakrát většího displeje, jasnějšího písma a velmi intuitivního ovládání v českém jazyce, které zvládnou i ti, co si jinak s technologiemi příliš nerozumí. Pacient ocení i velikost přístroje, který se vejde na běžný noční stolek.

Jak už jsme zmínili v úvodu, díky tomuto přístroji je možné nejen léčbu monitorovat, ale také ji i na dálku upravovat. „Za dobu, po kterou Clarii s telemedicínskou platformou využívám, mi lékařka upravovala léčbu na dálku jen jednou. V kombinaci s možností poslat předpis na léky prostřednictvím SMS zjevně vzniknul velmi flexibilní způsob doladění parametrů léčebné procedury,“ uvádí Eduard Rindt, pětapadesátiletý programátor na peritoneální dialýze. Monitoring zahrnuje aktuální data léčby, ale také celou historii, kterou lékař může použít při posuzování vývoje zdravotního stavu pacienta.
Volnost ale i zodpovědnost

Důležitým faktem, který si musí pacienti uvědomit, je zodpovědnost vůči svému zdravotnímu stavu. I přesto, že zdravotnický personál dokáže upravit léčbu na dálku, v případě, kdy se pacient necítí dobře, je zapotřebí, aby okamžitě kontaktoval telefonicky buď svého lékaře, nebo pohotovostní službu.

Bezpečnost dat

Homechoice Claria s platformou ShareSource je vysoce zabezpečena a data o pacientově léčbě jsou zašifrována, takže nehrozí jejich únik. Silně je zabezpečeno i přihlašování, v případě nečinnosti a odhlášení se přístup automaticky zamkne. Všechny aktivity v systému jsou navíc monitorovány, to znamená, že nic podezřelého neunikne kontrole.

Cestování

S Homechoice Claria se dá poměrně pohodlně cestovat. Součástí balení je cestovní kufřík velikosti příručního zavazadla. Abyste mohli přístroj plně využívat, není nutné mít přístup k internetu ani doma, ani na dovolené, stačí pouze signál mobilního operátora. Předprogramovaný modem, který společnost Baxter poskytuje, se dá využít pouze pro odesílání dat mezi cyclerem a ShareSource portálem a není jej možno použít pro jiné účely.

Pokud je v místě, kam pacient cestuje, mobilní signál a společnost Baxter zde má nasmlouvaného poskytovatele, je možné cestovat i s modemem. Homechoice Claria však dokáže uložit až 90 cyklů, tudíž pacient s modemem cestovat nemusí a data o léčbě nahraje až po návratu domů. Celá léčba je hrazena pojišťovnami.

9. července 2020